OKO – ZWIERCIADŁO DUSZY
W medycynie estetycznej jedna z najistotniejszych i zarazem najtrudniejszych stref twarzy.
Ze względu na specyficzną budowę anatomiczną oraz wyjątkowo cienką skórę to właśnie tu pojawiają się pierwsze oznaki starzenia.
Wyraz oczu podświadomie podpowie nam czy dana osoba jest wesoła, smutna, zła lub zatroskana. Stan powieki górnej i dolnej – ich napięcie, stan skóry, koloryt, obecność lub brak obrzęków lub przepuklin tłuszczowych odpowiada za zmęczony lub wypoczęty wyraz całej twarzy.
Powyższy rysunek z numerami od 1-6 pokazuje okolice oka, które wpływają na jego całościowy wygląd i pomoże zrozumieć jak niezwykle skomplikowane i precyzyjne muszą być zabiegi przeprowadzane w tej okolicy.
1 – czerwone strzałki pokazują odpowiednie wektory-kierunki w jakim przebiegają główne struktury oka. Zarówno płaski kształt brwi, padająca powieka górna oraz głęboka dolina łez powodują, iż wszystkie wektory „ciążą” ku dołowi, dając wrażenie wiecznie zmęczonego, zatroskanego i zaspanego oka.
Punkt 2 – przepuklina tłuszczowa powieki dolnej (jaśniejsze uwypuklenie na powiece) oraz dolina łez (ciemny „rowek” tuż pod przepukliną) stanowią duży problem w pracy nad tą okolicą.
Ze względu na niewielki rozmiar ww. struktur oraz możliwość migracji kwasu hialuronowego to właśnie w tym regionie mogą pojawiać się obrzęki pozabiegowe lub tzw Efekt Tyndalla (przeświecanie na niebiesko zbyt płytko złożonego kwasu hialuronowego).
Chirurgicznie można usunąć przepuklinę tłuszczową zwykle wykonując jednoczasowo zabieg blefaroplastyki (operacji powieki) dolnej. Korekta tej okolicy za pomocą kwasu hialuronowego polega jedynie na wyrównaniu „dołka” doliny łez do poziomu przepukliny tłuszczowej, gdyż nie mamy możliwości niechirurgicznego usunięcia nadmiaru tłuszczu.
4. Ubytki tkankowe okolicy skroni powodują opadanie całego masywu skórno-mięśniowego skutkując opadnięciem zarówno brwi (traci ona kształt łuku) jak i powieki górnej z powodu napierania tkanek na te okolicę.
5 i 6 – dół skroniowy oraz boczna część kości jarzmowej wraz z zewnętrznym brzegiem oczodołu stanowią boczną podporę dla powieki dolnej – braki objętości w tej okolicy ukazuje się jako typowe „podkowy” pod oczami.
Kolejnym istotnym zagadnieniem jest wyjątkowo delikatna i łatwo ulegająca podrażnieniom skóra oraz krążenie chłonki wokół oczu. Korekcję oczu przeprowadzam z użyciem kwasu hialuronowego, a wiec substancji, która z założenia chłonie wodę i unosi tkanki. W miejscach braków objętościowych i zagłębień jest to bardzo pożądany efekt, jednakże oko to trudna i czasem nieprzewidywalna okolica – w przypadku braku snu, nocnej imprezy lub płaczu – oko zwykle puchnie, powieki stają się nabrzmiałe, czerwone lub sine.
Bywa, iż po zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego wystąpią późne obrzęki związane z utrudnieniem odpływu chłonki z okolicy oka.
Rozważając zabieg w tej okolicy należy zawsze brać pod uwagę możliwość wystąpienia obrzęków (które z mojego doświadczenia często nie mają bezpośredniego przełożenia na ilość preparatu czy miejsce injekcji) i liczyć się z ewentualną potrzebą podawania hialuronidazy (enzymu przecinającego wiązania w kwasie hialuronowym) w kilku lub kilkunastu sesjach, aż do ustąpienia reakcji obrzękowych, dlatego zabieg ten zawsze wymaga dużej świadomości ze strony pacjenta.
Zabiegi korekcyjne okolicy oka zwykle wymagają kilku sesji, ostrożnego postępowania i znacznej pokory, jednakże nagrodą jest przywrócenie właściwej geometrii i proporcji tej okolicy, co dla pacjenta oznacza świeży, wypoczęty i zdrowy wygląd.