top of page
  • Zdjęcie autoraDr Łukasz Ordynowski

ESTETYCZNE CZARY

Zaktualizowano: 4 paź 2018

GDZIE LEŻY GRANICA MIĘDZY PROFILAKTYKĄ A GROTESKĄ?
Na temat medycyny estetycznej mówi się coraz więcej, bo zdrowa i wypoczęta twarz we współczesnym świecie jest naszą wizytówką. Ułatwia kontakty, pomaga w zrobieniu dobrego wrażenia na pracodawcy, a przede wszystkim - co podkreślająpacjenci - poranna twarz w lustrze, bez cieni pod oczami, bez wyrazu permanentnego zmęczenia i beznadziei - jest po prostu bezcenna. Niniejszy artykuł to doświadczenia własne, moje spojrzenie na profilaktykę i estetykę, a nie EBM - Evidence Based Medicine - czyli medycyna oparta na faktach. Medycyna estetyczna poza rozwojem technik i produktów, podlega także modzie i trendom, jest stykiem dwóchświatów - medycznego i artystycznego. .

Współczesna medycyna w przeciągu ostatnich 15 lat dokonała istotnych rewolucji w podejściu do profilaktyki wielu schorzeń. Nikomu nie jest już obce zdanie „lepiej zapobiegać niż leczyć” i nie inaczej rzecz się ma w medycynie estetycznej.

Jako lekarz praktyk widzę, że ten dział wciąż się rozwija, szkolimy się wyjeżdżając na kongresy, uczestnicząc w kursach produktowych czy w końcu korzystając z doświadczeń własnych innych lekarzy, które osobiście uważam za najbardziej pouczające. Z pewnych wskazań sięwycofujemy, tworzymy teżnowe schematy.


HOKUS POKUS ! USTA JAK RYBA


Dużo czasu w gabinecie poświęcam na „odczarowanie” medycyny estetycznej z groteski i

oswojenie pacjenta zapewnieniami, iż nikt z „wczoraj na dziś” nie stanie się „kaczką”, „osobą bez wyrazu” czy „plastikową lalką” - nie mówię też, że nie da siętego zrobić - mówię tylko jaką determinację i wytrzymałość (zarówno finansową jak i charakterologiczną) należy wykazać, aby taki efekt osiągnąć.

Pracując nad geometriątwarzy używam kwasu hialuronowego STYLAGE, który jest w mojej opinii najbliższy doskonałej formie bioimplantu. Jest żelem o właściwościach higroskopijnych - czyli pochłaniających wodę i sprawdza się tam, gdzie ubytek jest objętościowy.


KSIĄŻE I ŻABA


Starzenie się twarzy nie tylko dotyczy skóry (ach, te zmarszczki), ale jest teżwynikiem zaników kostnych, np. poszerzania sięobramowania kostnego oczodołu (doliny łez, cienie pod oczami) czy wynikają ze zmian w obrębie SFT

( Superficial Fat Compartments) czyli w układzie powierzchownych przedziałów tłuszczowych twarzy oraz w układzie hormonalnym. Z moich obserwacji wynika,że po 25 roku życia „ucieka” z twarzy mniej więcej 1 mililitr objętości rocznie - to bardzo niedużo zważywszy, żełyżeczka od herbaty ma 5 ml. Następujące w związku z tym niekorzystne zmiany sąpowolne i trudno uchwytne, także zaobserwować by je można w pełni tylko na filmie poklatkowym rodem z serii przyrodniczych o kiełkowaniu roślin z moją ulubiona Krystyną Czubówną w tle..


LUSTERECZKO, POWIEDZ PRZECIE..


Najczęściej pacjent zjawia sięw wieku 35-45 lat, zwykle po po jakimś traumatycznym doznaniu w swoim życiu - jak powtórne zdjęcie do paszportu - i widząc siebie pyta - Co się stało z mojątwarzą?! Wtedy lekarz próbuje wyobrazić

sobie ów film poklatkowy od tyłu - jak to było rok temu, jak trzy? A piętnaście?


MAGICZNA FORMUŁA


Na własny użytek stworzyłem wzór na zmiany objętości wraz z wiekiem, który pozwala oszacować ilośćkwasu hialuronowego jaki należy użyć w celu pełnej odbudowy geometrycznej twarzy. Na przykładzieśredniolatków: jeśli osoba ma 40-tkę to odejmuje 25 lat (hipotetyczny początek niekorzystnych zmian na twarzy) i dostaję liczbę 15. 15 mililitrów do pełnej korekcji - 3 łyżeczki od

herbaty - czy to dużo? W celu uzyskania korzystnego efektu zwykle wystarczy znacznie mniejsza jego ilość, ale orientacyjna liczba mówi nam o skali problemu. Zabiegi wykonuje się w kilku sesjach z przerwami od 1-3 miesięcy.


ABRAKADABRA


Nie bójmy się medycyny estetycznej.. zmiany pozabiegowe nie następująjak za dotknięciem magicznej różczki.

Praca nad poprawą jakości skóry oraz przywrócenie twarzy odpowiednich objętości to proces wieloetapowy i długotrwały. Jak śpiewała Anna Jantar

„ najtrudniejszy pierwszy krok”.


1662 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page