Skip to main content

FRANCUSKA LEKCJA POKORY.

 

Powiększenie ust – taki „prosty” zabieg wykonywany w każdym gabinecie medycyny estetycznej, ostatnio także jeden z podstawowych wykonywanych przez personel niemedyczny – właśnie z powodu swojej rzekomej prostoty.. Dobrze, a ile jest wariantów tętnicy wargowej górnej? Czy leży ona powierzchownie czy raczej głęboko? A może bierze udział w unaczynieniu części nosa? Bezpieczniej wykonywać zabiegi na wardze górnej czy dolnej? Przyśrodkowo czy raczej bocznie…?

Usta to niewielki procent naszej twarzy, a jednak przy głębszym zastanowieniu pobudzają do zadania wielu pytań – a co z okolicą oka?

Co z gałęziami końcowymi naczyń tętniczych twarzy, które po wstrzyknieciu kwasu hiauronowego mogą wywołać zator?

Na te i wiele innych pytań udało się znależć odpowiedź na kursie Zaawansowanej Anatomii organizowanym przez znamienitych francuskich chirurgów plastyków na potrzeby zabiegów wykonywanych z użyciem kwasu hialuronowego Stylage. W paryskiej szkole Moulin jako lekarze praktycy mogliśmy zadawać pytania oraz dzielić się wątpliwościami, a jednocześnie otrzymywać bezpośrednie odpowiedzi na preparatach sekcyjnych poprzez umiejętnie wykonane preparacje naczyń, nerwów i struktur isotnych z punktu widzenia zabiegowego.

W nowoczesnym koncepcie pracy nad geometrią twarzy bierzemy pod uwagę nie tylko struktury anatomiczne, ale także czynnościowe,
przyczepy skórne mięśni lub więzadeł oraz przedziały tłuszczowe twarzy zarówno powierzchowne jak i głębokie.

Poznanie tych złożonych struktur oraz zrozumienie leżących u podstaw praw wpłīwających na wyraz twarzy nie tyko w spoczynku, ale także w trakcie mimiki pozwala na lepsze zaprojektowanie zabiegu oraz uzyskanie naturalnych, trwałych efektów. Kurs prowadzony jest przez takie sławy jak dr Benjamin Asher , dr Cecile Winter, dr N Friedman i podzielony na części odpowiadające opiętrom twarzy, w ten sposób od anatomii szczegółowej dochodzimy do koncepcji odbudowy całościowej twarzy i przechodzimy do zajęć praktycznych, które mają na celu zweryfikowanie czy podając preparaty z kwasu hialuronowego za każdym razem jesteśmy w takich przedziale tkankowym jakiego się spodziewamy.. Naturalnie nasze zdziwienie i zaskoczenie tym jak często teoria różni sie od praktyki jest nieocenionym źródłem pokory, która jest siostrą ostrożności zabiegowej jak i świadomości, że nasza wiedza jest niepełna i bez okresowego powtarzania umyka – dlatego warto ją odswieżyć w tak doborowym gronie na wydażeniu międzynarodowej rangi.

PARYŻ CZERWIEC 2018.

Leave a Reply