Skip to main content

Naczyniak (łać. angioma) to łagodny guz wywodzący się z komórek endotelium i składający się z nieprawidłowo rozszerzonych, krętych naczyń. Etiologia tych zmian jest niejasna, mogą występować rodzinnie co mogłoby wskazywać na podłoże genetyczne. Rzadziej występują podtypy złośliwe. W różnicowaniu należy uwzględnić malformacje naczyniowe. Podział zmian naczyniowych może występować w oparciu o wiele kryteriów, zarówno typu naczyń (tętnicze, żylne, włośniczkowe), prędkości przepływu, płynu w nich płynącego (limfatyczne, krwionośne) bądź pochodzenia (nabyte, wrodzone). Ponad 60 % wykazuje predylekcję do regionu głowy i szyi, 25 procent to tłów, kończyny – 15 %.

Diagnostyka zmian, które nie są powierzchowne opiera się na badaniu USG, tomografii komputerowej z kontrastem, rezonansu magnetycznego lub angiografii. Część zmian ma tendencję do samodzielnej inwolucji, jeśli dzieje się inaczej leczenie obejmuje chirurgiczną resekcję, leczenie laserowe lub krioterapię.

Opisywany poniżej przypadek to kobieta z naczyniakiem wargi dolnej po stronie prawej o wielkości „zaszytej” oliwki (zmiana uwypuklała zarówno czerwoną część wargi jak i wewnętrzną stronę śluzówki), który pojawił się w 2013r.

Pacjentka poddała się 2 krotnej próbie krioterapii naczyniaka na przełomie 2014/2015 r. Po pierwszej próbie pacjentka ocenia, iż zmiana w przeciągu kilku tygodni zaczęła wykazywać tendencję do większej ekspansji i paradoksalnie powiększyła się o około 20 %. Po kolejnej próbie efektem finalnym było zwiększenie się zmiany o kolejne 10 %, w związku z czym zaniechano dalszych prób mrożenia.

W momencie w którym pacjentka trafiła do gabinetu {Ryć 1.} zmiana nie ulegała częstym krwawieniom, jednakże ze względu na swój rozmiar i ciężar powodowała dużą zmianę w symetrii twarzy, a w trakcie mówienia także zbaczanie ust na prawą stronę, co pacjentka oceniała jako wysoce krępujące.

W grudniu 2015 roku po przeprowadzeniu wywiadu podjęliśmy decyzję o próbie wyrównania symetrii ust w oparciu o kwas hialuronowy Stylage L. Z gamy produktów Stylage obejmującą produkty Lips, S, M,L,XL oraz XXL o różnym stopniu wiskoelastyczności typowymi produktami do tej okolicy są preparaty Lips oraz Stylage M. W tym jednak przypadku ze względu na wysoce wytwórczy charakter zabiegu zdecydowałem się na preparat Stylage L, gdyż posiada on większe zdolności unoszenia tkanek.

Pierwszy zabieg {Ryć 2.} z użyciem 2 ml preparatu został przeprowadzony w grudniu 2015r. Dolna warga w pobliżu linii pośrodkowej została uzupełniona za pomocą kaniuli (25G, długości 5cm), a kontur wargi górnej na pomocą igły 31G.

W styczniu 2016 r. Został dołożony kolejny mililitr, aby nadać objętość wardze górnej i zbliżyć ją rozmiarem do dość już wydatnej wargi dolnej {Ryć 3.} W 2018 miał miejsce ostatni zabieg korekcyjny z użyciem 1 ml w celu ostatecznego wyrównania różnicy w objętości przylegających do naczyniaka pozostałych kwadrantów ust {Ryć. 4}

Kontrola we wrześniu 2019 roku {ryć.5) wskazuje na pełną korektę ust, bez potrzeby kontynuowania terapii kwasem hialuronowym. Efekt finalny to pełne, wydatne i mocno zarysowane usta bez tendencji do zbaczania w trakcie codziennych czynności i mówienia.

Ostateczny, znaczny rozmiar ust był do przewidzenia zważywszy na wielkość zmiany wyjściowej, jednak w mojej ocenie cechy morfologiczne twarzy takie jak szerokie, wydatne kości policzkowe, wyraźne oczy wraz z mocno zaznaczonymi łukami brwiowymi, nos z relatywnie szerokim ułożeniem skrzydełek oraz szerokość żuchwy były wystarczającą podstawą, aby usankcjonować znacznie powiększone usta bez zaburzenia proporcji twarzy.

Pragnę zwrócić uwagę na 2 aspekty powyższego przypadku. Po pierwsze trwałość podanego preparatu. Całość przemian obejmuje czas 4 lat, a niektóre strefy (jak np np. okolica naczyniaka w wardze dolnej) były wypełnione praktycznie jednokrotnie w 2015 r.

Dodatkowy aspekt to możliwość korzystania z pełnej gamy preparatów Stylage, które dzięki szerokiemu portfolio przy odpowiednim dobraniu gęstości, techniki orz głębokości podania sprawdzą się nie tylko w celach czysto estetycznych, lecz także jako trwałe, pewne, przewidywalne i bezpieczne narzędzie w rekonstrukcji.

Dzięki temu oraz podobnym przypadkom mam nadzieję, iż poszerzone zostanie pole wskazań do użycia kwasu hialuronowego w modelowaniu twarzy i uzupełnianiu ubytków tkankowych w przypadku rekonstrukcji zmian wrodzonych jak i nabytych o charakterze pourazowym i powypadkowym.

 

Z wyrazami szacunku,

Łukasz Ordynowski