Skip to main content

Surgical Anatomy and Facial Viscosculpting STYLAGE Cadaver Master Class Lyon 2019

Zorganizowany przez Vivacy – francuskiego producenta kwasu hialuronowego, przodującego na świecie zarówno pod względem jakości certyfikowanych preparatów jak i formacji wykwalifikowanej kadry medycznej.

W dniach 16-18 października 2019r. w Lyonie – zwanym miastem „światła”, trzecim co do wielkości we Francji – odbył się kurs anatomii dla lekarzy praktyków pod kierownictwem Prof. Ali Mojallal, znanego chirurga plastyka, którego być może znają Państwo także z wykładów, zajęć praktycznych oraz moderownych sesji odbywających się w trakcie jednego z najważniejszych wydarzeń medycyny estetycznej – corocznego kongresu IMCAS. Dużym udogodnieniem w trakcie wymiany informacji z Panem Profesorem jest nie tylko jego wiedza anatomiczno – chirurgiczna, ale także wieloletnie doświadczenie na polu medycyny estetycznej, przez co kurs nabiera również praktycznego aspektu.

Mimo, iż każdy kurs anatomii – nawet czysto teoretyczy – jest dla lekarza cenny, ponieważ wiedza na temat anatomii klasycznej jak i czynnościowej jest rozległa i trudna do utrzymania w pamięci – ten kurs oferuje nam o wiele więcej wrażeń!

W trakcie intensywnych zajęć odbywających się już od wczesnych godzin porannych (każdy z łatwością przypomni sobie specyficzną atmosferę lekkiego napięcia pomieszanego z ekscytacją towarzyszącą tym szczególnym zajęciom na własnym uniwersytecie, a obraz ten zostanie dopełniony, gdy popatrzymy na kolegów przeglądająch nerwowo notatki w autobusie) w pierwszej kolejności uczestniczymy w wykładach podzielonych na trzy piętra twarzy ze szczególnym uwzględnieniem okolicy oka, unaczynienia nosa, przedziałów tłuszczowych i zagrożeń naczyniowo-nerwowych w regionach newralgicznych.

Kolejny etap to zajęcia praktyczne w niewielkich grupach przy stołach sekcyjnych. Każda grupa składa się z czterech osób. Do dyspozycji mamy barwione preparaty Stylage (fot.) oraz preparat głowy na którym zgodnie z zaleceniami tutora każdy lekarz wykonuje wybrany przez siebie zabieg (wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, dolina łez, spłycenie zmarszczki lwiej, zabieg wolumetryczny, wypełnienie ust, skroni oraz lifting brwi, podparcie czoła oraz korekcję kąta żuchwy i brody) wykorzystując wybraną przez siebie technikę – kaniulę lub igłę. Następnie wykonujemy sekcję preparatu z uwzględnieniem poszczególnych planów anatomicznych w celu sprawdzenia na jakiej głębokości oraz pomiędzy jakimi strukturami anatomicznymi się on znalazł. Dzięki takiemu podejściu możemy zweryfikować technikę podania. Nie rzadkie były przypadki zaskoczenia związane z odkryciem na jakim planie preparat zostaje zabarwiony podaną substancją.

Stanowi to kanwę do rozmowy w grupie oraz z osobą nadzorująca co do przebiegu ważnych struktur i weryfikuje poczucie bezbieczeństwa przy wykonaniu zabiegu kaniula vs igłą. Na koniec zajęć ze względu na szacunek do otrzymanych preparatów głów, niczym wytrawni chirurdzy plastycy zakładamy szwy jak w trakcie skomplikowanej operacji przeszczepu twarzy zamykając ślady przeprowadzonej sekcji. Zajęcia na uniewersytecie dobiegają końca.

Drugi dzień zajęć zaczynamy od wprowadzającego wykładu Prof. Ali Mojallal wraz z prezentacją zabiegu na żywo i opisem technik preferowanych w określonych okolicach. Kolejna pozycja to przegląd trudnych przypadków klinicznych, które wybrał Profesor wśród nadesłanych wcześniej przez lekarzy uczestniczących w kursie (dla wybranych nagrody !) wraz z panelem dyskusyjnym i omówieniem niecodziennych technik w ww. przypakach.

Pozostałą część edukacji dokonujemy już w kuluarach, konsultując się z grupą kolegów lekarzy na – skąd inąd – wystawnych i wyjątkowo smacznych kolacjach. Nadmienię tylko, iż nie samą nauką człowiek żyje! Nie można zapomnieć o spacerze brzegiem Rodanu, pięknym ogrodzie z Wyspą Pamięci (poświęconą ofiarom I Wojny Światowej), starówce oraz spektakularnym Muzeum Historii Naturalnej (ostatnia fotografia), gdzie warto się zagubić na kilka godzin.

Leave a Reply